Про причини утворення озонової діри над Антарктикою та про те, що ендемічні мохи більш чутливі до ультрафіолету

Матеріал з ІКБГІ
Версія від 00:53, 7 січня 2015; WikiSysop (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Новина не дуже свіжа, але ще й досі актуальна

Причина утворення озонової діри - клімат

Як говорять учені - кліматологи з Міжнародного агентства по зміні клімату (IPCC), причини, з яких озонові діри утворюються в Антарктиці, пов'язані з особливостями місцевого клімату. По-перше, озон синтезується з кисню під впливом ультрафіолетового випромінювання. А через те, що під час полярної ночі темно, сонячне випромінювання відсутнє, то озон просто не утворюється.

По-друге, взимку над Антарктикою утвориться стійкий вихор. Він рухається по замкнутих траєкторіях навколо Південного полюса і заважає притоку багатого озоном повітря із середніх широт.

По-третє, на процес руйнування озону впливають полярні стратосферні хмари. Вони формуються на висотах від 15 до 25 км в холодних областях стратосфери при температурі нижче -78°С.

Є також версія, що існує і «по-четверте». Це горезвісні аерозолі з фреонами, які чомусь зменшують озоновий шар тільки над Антарктидою, хоча якраз там їх і не розпилюють.

Це цитата з «Истощение озонового слоя повредило ДНК антарктических мхов» (Анна Говорова/Infox.ru). Сама стаття варта того, щоб бути прочитаною повністю. Вона є переказом роботи австралійських дослідників Johanna D. Turnbull та Sharon A. Robinson «Accumulation of DNA damage in Antarctic mosses: correlations with ultraviolet-B radiation, temperature and turf water content vary among species».

Крім того, нас зацікавило те, що ендемічний мох з Антарктики, Schistidium antarctici, виявився більш чутливим до ультрафіолету-В, ніж розповсюджені майже скрізь Bryum pseudotriquetrum та Ceratodon purpureus.

Джерела

Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
 
   
Інструменти