Мохи Антарктики та Субантарктики in vitro

Матеріал з ІКБГІ

Лабораторія адаптаційної біотехнології

Інтерес до вивчення рослин Антарктики пов'язаний з екстремальними умовами цього регіону і впливом комплексу абіотичних стресових факторів на вегетацію. Рослини, вирощувані in vitro гарна модель, на якій можна вивчати вплив стресових факторів. Крім того, підтримання колекції in vitro дозволяє проводити фізіологічні, біохімічні, молекулярно-біологічні дослідження рослин Антарктики без шкоди для їх природної популяції.

Колекція рослин включає судинні рослини та мохи з великої області континентальної Антарктиди та антарктичних островів. Зразки цих рослини були зібрані з 29.12.2010 по 05.02.2011 на Антарктичному півострові (Brown Bluff, Prospect Point Station) та на островах Галіндез, Пітермен, Десепшен, Уедел, Баррьентоса, а також Ушуая.

Пагони були поверхово стерилізовані за рутинною процедурою (10 сек 70% етанолу, 1 - 5 хв "Білизна", 60 хв відмивання стерильною водою). Пагони були поміщені на середовище 1/2MS (Murashige, Skoog, 1962) і вирощувалися в умовах in vitro (16-годинний світловий фотоперіод, 24C) з пересадкою кожні два тижні.

Робота зі створення колекції in vitro представників антарктичної флори була розпочата в 2009 році. Зараз (квітень 2011 року) колекція налічує 34 зразка (судинних рослин і мохів).

Були оптимізовані методи поверхневої стерилізації та вегетативного розмноження in vitro різних мохів Антарктики. Більшість видів мохів з антарктичних островів та Антарктичного півострова виявилися дуже чутливою до процесу введення в асептичну культуру.

Розмноження мохів in vitro помітно відрізняється. Ріст пагонів зразків 16-2011, 12-2011,1-2011,3-2011, 19-2011 почався через 3-10 днів. Росту пагонів зразків 6-2011, Ck2-2011, 2-2011, 18-2011 виявлено не було. Однак спостерігалося формування сильно розгалуженої протонеми. Протонема могла проростати чи не проростати в агаризоване живильне середовище.

Через 20-40 днів на протонемі формувалися бруньки і з них регенерували нові рослини. Таким чином, розмноження мохів in vitro характеризується ростом бічних пагонів або формуванням первинної протонеми з подальшим утворенням бруньок та пагонів.

Колекція in vitro дозволяє проводити ряд системних досліджень рослин Антарктики без порушення їх природних популяцій. Рослини in vitro з обширної області (Галіндез, Пітермен, Десепшен, Уедел, Баррьентоса, Антарктичний півострів та Ушуая) дають можливість вивчити філогенію рослин Антарктики та провести науково-дослідні роботи по ДНК-штрихкодуванню.

Logistic and financial support of National Antarctic Scientific Center of Ukraine

[uk][ru][en]
Особисті інструменти
Іншими мовами