Генетична трансформація рослин родини злаків

Матеріал з ІКБГІ
Версія від 22:46, 15 вересня 2015; WikiSysop (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
Колос xTriticosecale на 14 день після цвітіння для виділення незрілих зародків

Створення рослин із заданими властивостями дозволить підвищити їх продуктивність, якість рослинної продукції, привнести стійкість до хвороб, шкідників, абіотичних і стресових факторів. Родина злаків є найбільш господарськи важливою і в той же час дуже складною для застосування клітинно інженерних технологій. Незважаючи на досягнуті успіхи, перспективи реального покращення злаків засобами генетичної інжінженерії покищо обмежені через складність функціонування і недостатню вивченість їх геномів та багатьох інших клітинних процесів.

Утворення і проліферація ембріогенного калусу із незрілих зародків на середовищі МС з 2 мг/л 2,4-Д. (Стрілками показано спонтанне проростання соматичних ембріоїдів)

Нами в даний час розробляються методи генетичної трансформації рослин родини злаків. В експериментах використовуються наступні види родини: Triticum aestivum (25 вітчизняних і 7 зарубіжних сортозразків), Triticum durum (1 сорт), xTriticosecale (5 сортів), Secale cereale (4 сортозразки), Hordeum vulgare (8 вітчизняних і 3 зарубіжних сортозразки), Avena sativa (5 сортів), Zea mays (7 ліній), Oryza sativa (5 вітчизняних і 1 зарубіжний сорт), Aegilops spp. (5 видів), Dactylis glomerata (ембріогенний генотип Р), Tripsacum dactyloides, Echinochloa frumentacea, Agropyron repens. Вже отримані трансгенні рослини вітчизняних сортів тритікале, пшениці і овесу.

Нижче наведена схема отримання нами трансгенних рослин xTriticosecale (сорти АДМ-6 і АДМ-12) з використанням плазміди pAHC 25, що містить uidA репортерний ген, що кодує b-глюкуронідазу (GUS) і селективний маркер, bar ген, що кодує ензим PAT.

Укарінення рослин і ПЛР аналіз на наступній сторінці.

Саморобна гармата для високошвидкісного обстрілу тканин частинками з преципітованою на них ДНК
Транзієнтна GUS експресія через два дні після обстрілу калусу трітікале плазмідою pAHC25
Утворення пагонів через 15 днів після початку регенерації на середовищі із 3 мг/л фосфінотрицину
Укорінена трансгенна рослина трітікале на середовищі з 1мг/л фосфінотрицину, готова до висаджування у грунт
ПЛР аналіз на bar ген тритікале, регенерованого з калусу після обстрілу pAHC 25



Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
 
   
Інструменти