До 80-річчя академіка НАН України Дмитра Михайловича Гродзинського / Бібліотечна виставка

Матеріал з ІКБГІ
Перейти до: навігація, пошук

Гродзинський Дмитро Михайлович

д.б.н. академік Національної академії наук України, завідувач відділом біофізики і радіобіології ІКБГІ

5 липня виповнюється 80 років видатного вченого-радника Президії Національної академії наук України, Лауреата Державних премій України в галузі науки і техніки, Заслуженого діяча науки і техніки, академіка НАН України, доктора біологічних наук, професора Дмитра Михайловича Гродзинського.

Народився Д.М. Гродзинський в м. Біла Церква в сім'ї ботаніків, викладачів Білоцерківського сільськогосподарського інституту. З дитячих років його цікавила таємниця життя світу рослин. Він закінчив агрономічний факультет Білоцерківського сільськогосподарського інституту і механіко-математичний факультет МГУ ім. М.В. Ломоносова.

У 1955 році Дмитро Михайлович блискуче захистив кандидатську дисертацію «Действие малых доз ионизирующих излучений на растения», а в 1965 році докторську дисертацію на тему «Природна радіоактивність в житті рослин», що стосується вивчення фізіологічної ролі природної радіоактивності та її значення в еволюції рослин.

У 1962 році з ініціативи Д.М. Грозинського в Інституті фізіології рослин АН УРСР було створено відділ біофізики і радіобіології. Пізніше цей відділ , яким беззмінно керує Дмитро Михайлович, став структурним підрозділом Інституту клітинної біології та генетичної інженерії НАН України. Його перша монографія присвячена використанню мічених атомів в фізіології і біохімії рослин. Як відомий вчений в цій галузі він був запрошений в якості експерта ФАО ООН для роботи в Югославію для надання допомоги в організації наукових досліджень в університетах цієї країни.

Гродзинский ДМ Надежность растительных систем.jpg

З 1974 по 1985 роки Д.М. Гродзинський був директором Інституту фізіології рослин АН УРСР. Під його керівництвом досягнуто значних успіхів в області фотосинтезу та розвитку фундаментальних та прикладних досліджень у теорії продукційного процесу та надійності рослинних систем.

Після аварії на Чорнобильській АЕС під керівництвом академіка Д.М. Гродзинського розгорнуто дослідження пов'язані з упередженням негативних радіоекологічних та радіобіологічних наслідків аварії. Також розроблена система перепрофілювання сільськогосподарського виробництва в районах з підвищеним рівнем забруднення та рекомендації по зниженню вмісту радіонуклідів в продуктах харчування. Він одним з перших порушив таємницю про екологічні наслідки радіоактивного забруднення та про ризик захворювань. З 1991 року він очолює Національну комісію по радіаційному захисту при Верховній Раді України.

Найбільш вагомий внесок вчений зробив у теорію і практичні аспекти досліджень дії експериментальної радіоактивності на рослинах. Одразу після аварії на ЧАЕС виїжджав у 30- кілометрову зону, вивчав радіоекологічні наслідки аварії, розробив систему перепрофілювання аграрного виробництва у регіонах з підвищеним рівнем забруднення та рекомендації по зниженню вмісту радіонуклідів у продуктах рослинництва та проводив просвітницьку діяльність серед населення України виступаючи в засобах масової інформації.

Його ім'я добре відоме в нашій країні та у світі. Праці вченого одержали всесвітнє визнання. Його було обрано членом Всесвітньої академії наук у Відні. Головним напрямком наукової діяльності Д.М. Гродзинського є фундаментальні дослідження біофізичних аспектів фізіологічних реакцій та механізмів дії іонізуючого випромінювання на вищі рослини.

Наукові інтереси Д.М. Гродзинського плекалися десятиріччями тернистих сходжень і випробувань, гіпотез, ідей та наукових узагальнень. Найбільш вагомий внесок ювіляр зробив у розшифровку процесів пострадіаційного відновлення, довівши наявність радіозахистних та радіосенсибілюючих ефектів у рослин. Д.М. Гродзінський вперше сформулював основні положення, теорії надійності біологічних систем, встановив значення репарації ДНК, регенераційних клітинних структур і меристем у відновленні рослинного організму після опромінення. Фундаментальні розробки вченого знайшли своє використання в селекції та рослинництві.

Він вчений з напрочуд широким колом енциклопедичних знань та інтересів. Радіобіологи вважають його радіобіологом, фізіологи — фізіологом, екологи — екологом, еволюціоністи — еволюціоністом. Має чудову пам'ять і володіє дивовижними знаннями з історії нашої Батьківщини.

Гродзинский ДМ Методика применения радиоактивных изотопов в биологии.jpg

Перша книга Д.М. Гродзинського «Методика применения радиоактивных изотопов в биологии» вийшла з друку в 1962 році. Через рік у співавторстві з братом Андрієм Михайловичем Гродзинським був опублікований «Краткий справочник по физиологии растений», який на довгі роки став настільною книгою усіх хто цікавився фізіологією рослин.

На сьогодні академік Д.М. Гродзинський автор понад 750 наукових праць, близько 30 монографій, зокрема таких широко відомих вітчизняним та зарубіжним вченим, як «Биофизика растений» (1972), «Биофизика» (1988), «Радиобиология растений» (1988), підручник «Радіобіологія рослин» (2000), «Чотиримовний словник назв рослин (українсько-російсько-англійсько-латинський)» (2001). А також у співавторстві підручник для вузів «Основи системної біології» (2005), «УФ радіація і рослини: механізми ушкодження та захисту» (2007), «Радіобіологічні ефекти хронічного опромінення рослин у зоні впливу Чорнобильської катастрофи» (2008), «Тримовний словник назв судинних рослин флори України» (2008) та інші.

Дмитро Михайлович чудовий педагог. З 1958 року викладає в Київському національному університеті ім. Т.Г. Шевченка і є завідувачем і професором організованої ним кафедри. Відома у світі наукова школа Гродзинського нині становить близько 70 кандидатів та 12 докторів наук не тільки в Україні а в інших країнах.

З 1998 по 2009 рік велику організаторську роботу Д.М. Гродзинський проводив як академік-секретар Відділення загальної біології НАН України.

З квітня 2009 року — радник Президії НАН України, голова заснованого ним Українського радіобіологічного товариства та Всеукраїнської асоціації біологів рослин, член редколегій багатьох наукових журналів.

Наукові досягнення академіка Д.М. Гродзинського відзначені орденом «Знак пошани» (1977), Почесною Грамотою Верховної Ради УРСР (1986), премією НАН України ім. М.Г. Холодного (1980), Державною премією України (1992). У 1998 році Д.М. Гродзинському присвоєно високе звання «Заслужений діяч науки і техніки України».

Усі кому доводилось спілкуватись з Дмитром Михайловичем відмічають багатогранність та глибину його знань та навдивовиж широке коло його інтересів. Він любить і знає вітчизняну і зарубіжну літературу, історію, театр, музику, відвідує музеї, любить мандрувати по історичним та заповідним місцям України. Вражає колосальна працьовитість вченого, доступність і простота.

Гродзинський ДМ Радіобіологія.jpg Радіобіологічні ефекти хронічного опромінення рослин у зоні чорнобильської катастрофи.jpg Типова програма кандидатського іспиту із спецціальності 03.00.01 - радіобіологія.jpg Зиман СМ та ін Тримовний словник назв судинних рослин флори України.jpg Гродзинський ДМ та ін УФ-В радіація і рослини механізми ушкодження та захисту.jpg Гродзинський ДМ та ін Застосування рослинних тест-систем для оцінки комбінованої дії факторів різної природи.jpg Методи управління радіоємністю екосистем.jpg Околітенко НІ, Гродзинський ДМ Основи системної біології.jpg Проблеми збереження та відновлення біорізноманіття в Україні.jpg Гродзинський ДМ Чотиримовний словник назв рослин (українсько-російсько-англійсько-латинський).jpg Антропогенная радионуклидная аномалия и растения.jpg Гродзинский ДМ Радиобиология растений.jpg Костюк ПГ и др Биофизика.jpg Гродзинский ДМ и др Надежность и старение биологических систем.jpg Гродзинский ДМ и др Формирование радиобиологической реакции растений.jpg Формы пострадиационного восстановления растений.jpg Grodziński DM Biofizyka roślin.jpg Grodzinskii DM Plant Biophysics.jpg Бионика.jpg Системы надежности клетки.jpg Механизмы радиоустойчивости растений.jpg Гродзинский АМ, Гродзинский ДМ Краткий справочник по физиологии растений.jpg Гродзинский ДМ, Гудков ИН Защита растений от лучевого поражения.jpg Гродзинский ДМ Биофизика растений.jpg Гродзинский ДМ Модели живого и ботаническая бионика.jpg Гродзинский ДМ Естественная радиактивность растений и почв.jpg


Публікації про Дмитра Михайловича Гродзинського

Гаман В Розмови з академіками.jpg
  • 70-річчя Академіка НАН України Д.М. Гродзинського // Вісник НАН України. - 1999. - № 8. - с. 63-64.
  • Гаман В. Розмови з академіками.
  • Глеба Ю.Ю. 75-летие академика НАН Украины Д.М. Гродзинского // Цитология и генетика. - 2004. - т. 38. - № 3. - с. 77-78.
  • Дмитриев О.П. Дмитрий Михайлович Гродзинский (к 80-летию со дня рождения) // Цитология и генетика. - 2009. - № 4. - С. 83-84.
  • Моргун В.В., Головко Е.А. Дмитро Михайлович Гродзинський (До 70-річчя з дня народження) // Физиология и биохимия культурных растений. - 1999. - т. 31. - № 4. - с. 317-318.
  • Хомляк М.М. До 70-річчя Дмитра Михайловича Гродзинського // Цитология и генетика. - 1999. - т. 33. - № 5. -с. 79-80.
  • Хомляк М.М. Уся його наукова діяльність – це осмислення та розкриття можливостей живого організму: до 75-річчя академіка Дмитра Грордзинського // Світ. - 2004. - № 27-28. - с. 3.
Особисті інструменти
Простори назв

Варіанти
Дії
 
   
Інструменти