Звіт наукової бібліотеки Інституту клітинної біології та генетичної інженерії Національної академії наук України за 2023 рік
Наукова бібліотека Інституту клітинної біології та генетичної інженерії Національної академії наук України працювала протягом року, окрім часу відпустки бібліотекаря у серпні місяці. Впродовж 2023 року режим роботи бібліотеки був чотириденний на тиждень.
Станом на кінець 2023 року у науковій бібліотеці було зареєстровано – 66 користувачів, один з яких був з іншої установи. Разом читачі відвідали бібліотеку 157 рази. Їм було видано 228 примірників видань, з них іноземних – 39. Показники роботи бібліотеки як фізична відвідуваність і книговидача за 2023 рік трохи збільшилися порівняно з минулим роком тому, що бібліотека працювала більше робочих днів ніж раніше. Впродовж 2023 року користувачі також активно заходили на мережеву сторінку бібліотеки на сайті Інституту. Цей показник збільшується щорічно. У 2023 році її відвідали 5733 рази, а за 2022 рік було усього 3946 відвідувань. За увесь час існування сторінки бібліотеки – 42540 разів.
Поточне комплектування вітчизняних книжкових видань відбувалось завдяки безкоштовним надходженням. Всього було отримано 15 примірників книг. З них від ДП «НВП Видавництво "Наукова думка" НАН України» – 5 примірників, Інституту енциклопедичних досліджень НАН України – 1 примірник. Видавництво «Академперіодика» надала 1 примірник. У дар від молодшого наукового співробітника відділу біофізики і радіобіології Раїси Василівни Ковбасенко отримано 5 примірників та від заступника директора з наукової роботи доктора біологічних наук Богдана Володимировича Моргуна – 3 примірники.
На передплату фахових періодичних видань кошти не виділялися. Періодичні видання надходили завдяки обміну між установами НАН України. Так, два примірники журналу «Цитологія і генетика», який видається Інститутом клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, обмінювалися на примірники: 1) журналу «Biopolymers and Cell» з науковою бібліотекою Інституту молекулярної біології та генетики НАН України; 2) журналу «Фізіологія рослин і генетика» Інституту фізіології рослин і генетики НАН України.
Окрім фонду нашої бібліотеки користувачі продовжували активно користуватися послугами міжбібліотечного абонементу (МБА). Так протягом 2023 року було видано 2 примірники друкованих документів із сховищ інших бібліотек користувачам наукової бібліотеки ІКБГІ НАН України та 1 примірник друкованих видань з фондів нашої бібліотеки абонементу з іншої установи.
Групове інформування здійснювалося засобами електронної пошти та через застосунок обміну повідомленнями Viber. Також надавалася допомога співробітникам й аспірантам Інституту у класифікації рукописів наукових статей по таблицям УДК. Усього було систематизовано 4 статті та дисертації.
У 2023 році до зведеного електронного каталогу бібліотек НАН України, який виставлено на порталі Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського для доступу онлайн, було введено 356 бібліографічних записів. Станом на 1 січня 2024 року електронний каталог наукової бібліотеки налічував вже 2996 бібліографічних записів. На сайт Інституту щорічно висталяємо бібліографічний список праць співробітників Інституту та бібліографічний список нових надходжень друкованих видань до бібліотеки.
Провідний бібліотекар Лідія Григорівна Коваленко допомагала на протязі 2023 року волонтерам Інституту у плетінні сіток, формуванні посилок для шпиталю тощо, залучала інших співробітників до волонтерської роботи та виконувала чисельні доручення адміністрації Інституту з науково-організаційної діяльності.
Для професійного розвитку та підвищення кваліфікації провідний бібліотекар Лідія Григорівна Коваленко брала участь в онлайн-семінарах, які проводила провідна бібліотека України НБУВ:
- «Українська наука на шляху до Європейського та світового інформаційного простору», який організовано Інститутом бібліотекознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського;
- «Відкрита наука та репозитарій наукових текстів Національної академії наук України» у змішаному форматі дистанційної та очної зустрічі на платформі Zoom та у Залі засідань Вченої ради Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського;
- «Збереження фондів як пріоритетний напрям у діяльності бібліотек в умовах воєнного стану», організовано Інститутом бібліотекознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського;
- «Наукометрія у практиці наукових бібліотек», який організовано Інститутом бібліотекознавства спільно з Інститутом інформаційних технологій Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.
Також варто згадати про щорічну Міжнародну наукову конференцію «Бібліотека. Наука. Комунікація. Актуальні питання збереження та інноваційного розвитку наукових бібліотек», проведену на базі НБУВ.
У підсумку варто зазначити, що рік 2023 був складним, але наукова бібліотека ІКБГІ НАН України активно працювала, вчасно забезпечувала всі запити користувачів дистанційно й очно, допомагала волонтерам Інституту та добросовісно виконувала свої обов’язки, впроваджувала у життя новітні напрямки бібліотечної роботи.
Додаткові матеріали
Завантажити повний документ разом із додатками