First person – Taisa Bohdanovych / The Company of Biologists, Biology Open
Від першої особи – це серія інтерв’ю з першими авторами добірки статей, опублікованих у Biology Open, що допомагає дослідникам рекламувати себе разом із своїми статтями. Таїса Богданович є першим автором статті «Порівняння зеленого синтезу наночастинок срібла та золота екстрактами коренів полин однорічної волосистої» (Comparison of silver and gold nanoparticles green synthesis by Artemisia annua hairy root extracts), опублікованої в BiO. Таїса — молодший науковий співробітник лабораторії доктора Надії Матвєєвої у відділі генетичної інженерії Інституту клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, досліджує антиоксидантні, протизапальні та інші біологічно активні сполуки рослин і культур волосистих коренів.
Опишіть свій науковий шлях і поточні дослідження фокус
Моя подорож у науці та дослідженнях почалася ще під час моїх студентських років, коли я вивчала біотехнології. Під час навчання в університеті я займалася міні-проєктами та проводила практичні дослідження в різних галузях біології: від мікробіології до доклінічних досліджень і R&D у фармацевтичній компанії. Це допомогло мені зрозуміти, у якому напрямку я хочу розвиватися як науковиця. Я усвідомила, що мене найбільше цікавить робота з рослинами та бородатими коренями, які є цінним джерелом у біофармацевтиці. Саме тому моя кандидатська дисертація була присвячена екстрактам культур трансформованих коренів (бородатих коренів) полину тилезіуса, що мають прискорений вторинний метаболізм та різноманітні біологічні активності. Наразі я працюю з бородатими коренями інших лікарських рослин, зосереджуючись на їхніх відновлювальних властивостях.
Хто або що надихнуло вас стати науковцем?
Цікавість і прагнення зрозуміти, як працює світ, завжди були рушійною силою в моєму виборі кар'єри дослідниці природничих наук. Мене вражає той факт, що в кожній клітині рослини щомиті відбуваються тисячі процесів, і кожне нове покоління вчених має безліч тем для дослідження. Дослідження та модифікація цих метаболічних шляхів продовжують приводити до створення нових біофармацевтичних препаратів, які знаходять застосування в медицині, ветеринарії та промисловості.
Це дослідження є першим, що порівнює синтез наночастинок різних металів з використанням одних і тих самих екстрактів бородатих коренів полину.
Як би ви пояснили основний висновок вашої статті?
Дослідження продемонструвало потенціал і обмеження екстрактів бородатих коренів Artemisia annua у зеленому синтезі наночастинок золота та срібла, висвітливши їх структурні та функціональні відмінності. Такий синтез має багато переваг над хімічними та фізичними методами, оскільки уникає використання токсичних агентів, які можуть становити потенційну загрозу для довкілля. Відмінності у складі екстрактів могли спричинити ці варіації у кількості, формі та активності отриманих наночастинок.
Які потенційні наслідки цього відкриття для вашої галузі досліджень?
Це дослідження є першим, яке порівнює синтез наночастинок різних металів з використанням одних і тих самих екстрактів бородатих коренів полину. Воно підтверджує, що склад і концентрація екстракту рослин/бородатих коренів можуть впливати не лише на характеристики отриманих наночастинок, але й на стабільність колоїдних розчинів.
Яка частина цього дослідницького проєкту була найцікавішою?
Цей проєкт став першою співпрацею нашої Лабораторії адаптаційної біотехнології з центром колективного користування науковим обладнанням, зокрема мас-спектрометрією та рідинною хроматографією, Національної академії наук України (Інститут хімії поверхні ім. О.О. Чуйка НАН України) для виконання досліджень HPLC та MALDI MS. Ми сподіваємося продовжити спільні проєкти в найближчому майбутньому. Також я мала можливість випробувати й оптимізувати новий метод для нашої лабораторії – фотокаталіз розчину метиленового синього за допомогою наночастинок.
Що вам найбільше подобається в роботі науковиці на початку кар'єри?
Мені подобається можливість постійно розширювати свої дослідження та перевіряти нові ідеї. Я постійно шукаю нові проєкти, школи для науковців на початковому етапі кар'єри та різноманітні курси, щоб поглибити свої знання та покращщити себе дослідника.
Кожна проблема зазвичай має кілька рішень.
Яку б пораду ви дали наступному поколінню дослідників?
Намагайтеся рухатися вперед, навіть попри розчарування. Іноді наука може бути дуже складною, і найкраще, що ви можете зробити, – це продовжувати досліджувати нові ідеї, точки зору та методології. Кожна проблема зазвичай має кілька рішень, і наше завдання як дослідників – знайти найкращі та найоптимальніші з них.
Які ваші наступні кроки?
На жаль, сьогодні майбутнє науки в Україні дуже невизначене. Я планую продовжувати та розширювати свої дослідження у сфері біофармацевтики та вивчення активності лікарських рослин настільки, наскільки це можливо.
Див. також
- Перекладено з First person – Taisa Bohdanovych (en) https://doi.org/10.1242/bio.061955
- Bohdanovych, T., Kuzema, P., Anishchenko, V., Duplij, V., Kharchuk, M., Lyzhniuk, V., Shakhovsky, A. and Matvieieva, N. Comparison of silver and gold nanoparticles green synthesis by Artemisia annua hairy root extracts. Biol. Open 14, bio.061739. https://doi.org/10.1242/bio.061739 .